Joriy yil 25 may kuni Singapur prezidenti Halima Yaqubning Oʻzbekistonga tashrifi doirasida Oʻzbek-Singapur ishbilarmon doira vakillari ishtirokida boʻlib oʻtgan davra suhbatida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Xususiylashtirish - bu biznes uchun yangi yo'nalish va imkoniyatlar mavzusida taqdimot oʻtkazildi.
Unda, Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish Departamenti boshligʻi Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 50 dan ortiq Singapur ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi rejalarjumladan, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq savdoga chiqarilgan va xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar hamda ularni sotib olish jarayonlari boʻyicha tushintirishlar berib oʻtdi.
Shu bilan birga, muzokaralarga boy oʻtgan davra suhbati davomida Davaktiv agentligi vakillari Singapurning 10 dan ortiq yirik biznes hamjamiyati, jumladan, “Das Family Office”, “Meinhardt Group International Limited” va “Ngarde” kompaniyalar rahbarlari bilan G2B uchrashuvlarini oʻtkazdi.
Uchrashuv davomida, xorijiy investorlar uchun mamlakatimizda yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, singapur biznes vakillarini Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Oʻz navbatida, xorij ishbilarmon doira vakillari tomonidan, Oʻzbekistonda mazkur olib borilayotgan xususiylashtirish dasturi ularda katta qiziqish uygʻotganligi taʼkidlab, kelgusi hamkorlik aloqalari kelishib olindi.

Программа приватизации глазами бизнес-сообщества Сингапура
25 мая текущего года, в ходе визита Президента Сингапура Халимы Якуб в Узбекистан, во время заседания круглого стола с участием представителей Узбекско-Сингапурского бизнес-сообщества, Агентство по управлению государственными активами провело презентацию на тему «Приватизация – это новые горизонты и возможности для бизнеса».
Начальник Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Шохрух Охунов презентовал более 50 представителям деловых кругов Сингапура результаты, достигнутые в сфере приватизации в Узбекистане, перспективные планы на будущее, включая информацию о государственных активах, выставленных на продажу и подлежащих приватизации согласно соответствующим программам приватизации, а также разъяснения о порядке их приобретения.
Вместе с тем, в рамках круглого стола представители Агентства госактивов провели встречи G2B с лидерами более 10 крупных бизнес-сообществ Сингапура, в том числе «Das Family Office», «Meinhardt Group International Limited» и «Ngarde».
В ходе встречи было дано разъяснение о созданных в нашей стране условиях для иностранных инвесторов, а также представители сингапурского бизнеса были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. В свою очередь, представители зарубежного делового круга отметили, что текущая программа приватизации в Узбекистане вызвала у них большой интерес, и были согласованы дальнейшие пути сотрудничества.