Sirdaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish hamda xususiy mulk daxlsizligini taʼminlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, bu boradagi ishlar yanada jadallashtirilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi “2025-yil uchun xususiylashtirish dasturi toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi. Unga koʻra, 115 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari, 659 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 6100 gektar yer uchastkalari ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Shu bilan birga, mazkur Farmon bilan davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish maqsadida, 2030-yil 1-yanvarga qadar davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga moratoriy joriy qilindi hamda bozorlar ustavida mahalliy davlat hokimliklarning majburiy ishtirok etishi talabi bekor qilindi.
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 26-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Sirdaryo viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari kotibiyati mudiri Quvonchbek Hamdamov, Agentlikning Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Komiljon Ernazarov hamda viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Davlat aktivini sotib olish toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, xaridorga xarid summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma qoʻllaniladi;
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud.
• mehmonxona va turizm xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha davlat mulkini savdoga chiqarishda xarid toʻlovlari miqdoridan qatʼi nazar ularni 5 yilgacha boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• ijaraga oluvchi tomonidan yillik ijara toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, unga yillik ijara summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma beriladi;
• “E-auksion” orqali ijaraga olinganiga kamida 5 yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish boʻyicha ishlar amalga oshirilgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelingan davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotib olish huquqi beriladi;
• maydoni 10 ming m2 gacha boʻlgan davlat mulki obyektlari yuqori texnologiyali mahsulot yaratadigan tadbirkorlik subyektlariga 5 yil muddatga toʻgʻridan toʻgʻri tekin foydalanishga beriladi. Shartnoma shartlari bajarilgan taqdirda, ushbu tadbirkorlik subyektlariga baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotiladi;
• Barcha turdagi yer uchastkalarining qiymati 15 ish kunida toʻliq toʻlangan taqdirda, jami summaga nisbatan 20 foiz chegirma beriladi (boshlangʻich narxi 50 foizdan ortiqqa pasaytirilgan holda realizatsiya qilingan yer uchastkalari bundan mustasno).
• Boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalari boʻyicha kamida 35 foiz miqdoridagi dastlabki toʻlovni biryoʻla amalga oshirgan xaridorlarga mazkur yer uchastkalarini kredit taʼminoti sifatida garovga qoʻyish huquqi beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 137 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 85 ta davlat aktivlari 184,5 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1934 ta 307,0 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1006 ta 203,9 gektar yer uchastkalari 30,8 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 17 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 46 ta davlat aktivlari 76,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Sirdaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 2 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 17 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 333,7 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shuningdek, tadbir davomida qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi.
Jumladan, Sardoba tumanidan tashrif buyurgan tadbirkor auksion savdolarida qatnashib davlat mulkini ijaraga olish rejasi borligi hamda mazkur auksionlarda qatnashishi belgilangan ishtirokchilar soni boʻyicha savol berdi. Mazkur savolga, auksion savdolarida eng kami ikki ishtirokchi qatnashishi lozimligi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga asosan olti oy davomida elektron onlayn auksion savdolarida ijaraga berilmagan obyektlarning boshlangʻich narxi 50 foiz pasaytirilganda ham ijaraga berilmasa, ushbu auksion unda bir ishtirokchi qatnashgan taqdirda ham, istisno tariqasida, oʻtkazilgan deb hisoblanishi tushuntirildi.
Shuningdek, Sirdaryo tumanida davlat mulkini ijaraga olgan tadbirkor mazkur mulkni toʻgʻridan-toʻgʻri xususiylashtirish tartibi yuzasidan savol berdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga muvofiq, “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali ijara shartnomalari boʻyicha ijaraga olinganiga kamida besh yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish hamda bino va inshootlarni turli darajada yaxshilash boʻyicha ishlar amalga oshirgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelgan tadbirkorlarga (obyekt xususiylashtirish dasturiga kiritilgan taqdirda) ushbu davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish huquqi berilishi eslatildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax, Farg‘ona, Andijon viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Sirdaryo viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Toshkent viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Sirdarya region
In recent years, our country has been carrying out large-scale reforms to develop and support entrepreneurship, reduce the state's share in the economy, and ensure the inviolability of private property.
In particular, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On Privatisation Programme for 2025’ was adopted on 21 April 2025. According to this Decree, it is scheduled to put state blocks of shares in 115 enterprises659 real estate facilities, as well as 6100 hectares of land plots to open auction.
At the same time, in order to reduce the state's participation in the economy, this Decree introduced a moratorium on the creation of enterprises with state participation until 1 January 2030, as well as cancelled the requirement for mandatory participation of local public authorities in the charter capitals of markets.
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in Sirdarya region on 26 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was attended by more than 250 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
The event was led by Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliyev, head of the Secretariat of the first deputy hokim of Sirdarya region Kuvonchbek Khamdamov, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Sirdarya region Komiljon Ernazarov, as well as heads of regional state agencies.
During the event, A. Miraliyev made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
• if the payment for the purchase of a state asset is made within 1 month, the buyer is granted a discount in the amount of the Central Bank's base rate on the purchase amount;
• for the purchase of state-owned real estate and shares in state-owned enterprises there is a possibility of instalment payment for up to 3 years depending on the amount of payment.
• when selling state-owned property in the hotel and tourist services sector, regardless of the amount of payment for the purchase, there is a possibility of payment in instalments for up to 5 years;
• for state-owned properties sold at auctions for the establishment of medical and educational institutions, regardless of the purchase price, all purchasers are given the opportunity to pay in instalments for a period of up to 5 years.
• if the lessee pays the annual rent within 1 month, he/she is granted a discount in the amount of the Central Bank's basic rate on the annual rent amount;
• if a state-owned property leased through E-auksion for a period of at least 5 years has been thoroughly renovated, modernised and landscaped, and lease payments have been made in a timely manner, the lessee is granted the right to purchase the leased part of the property at the appraised value.
• State-owned properties with an area of up to 10 thousand m² will be provided to entrepreneurial entities engaged in the production of high-tech products for the right to use them free of charge for a period of 5 years. If the terms of the contract are fulfilled, such business entities will be given the right to buy the property at the appraised value;
• if the cost of all types of land plots is fully paid within 15 working days, a discount of 20% of the total amount will be granted (except for land plots sold at a price reduced by more than 50% of the initial cost).
• buyers of non-agricultural land plots, with the condition of instalments, are granted the right to pledge these plots as credit security if they make an initial payment of at least 35% of the value of the plot;
• if land plots put up for auction for entrepreneurial activity (except for regional centres) are not sold within 3 months, the initial price will be gradually reduced by 30%, and if the plot is not sold within 6 months - gradually by 10%. The buyer can pay 15% of the purchase price within 3 months and the remaining amount in instalments for up to 10 years.
​At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Sirdarya region for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 137 state assets on auction, of which 85 assets were sold for 184,5 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 1934 land plots with an area of 307,0 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1006 land plots with an area of 203,9 hectares were sold for 30,8 billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 17 new state assets were put up for auction, and 46 state assets were sold for the amount of 76,7 billion soums.
In turn, in accordance with the privatisation programme for 2025, 2 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 17 real estate objects, as well as land plots with an area of 333,7 hectares put up for public auction in the Sirdarya region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
Also, employees of UzSAMA explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for opening a personal account on the electronic trading platform ‘E-auksion’, obtaining an electronic signature online and the rules for submitting application to participate in the auction.
At the end of the event, which was held at a high level and lively with questions and answers, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered.
This event was previously held in Surkhandarya, Khorezm, Bukhara, Navoi, Jizzakh, Fergana, Andijan regions and Republic of Karakalpakstan, today in Sirdarya region, and further will be held in Tashkent region and all other regions of the republic.