“Portfolio Investments” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
Aktiv toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“UZSUNGWOO” MCHJ — avtomobil sanoati uchun metall qismlar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri bo‘lib, 2011-yilda “O‘zavtosanoat” AJ va Janubiy Koreyaning Sungwoo Hitech Co Ltd. hamda I-Zone Co Ltd. kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Jamiyat shtamplash va payvandlash texnologiyalari asosida ishlab chiqarilgan ehtiyot qismlarni “O‘zAvtoMotors” AJ avtomobillari uchun yetkazib beradi. Ishlab chiqarish maydoni 60 500 kv.m bo‘lib, 1000 dan ortiq xodim ishlaydi, yillik quvvati esa 120 ming to‘plamni tashkil etadi. 2022-yilda zavodda Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida yagona bo‘lgan issiq shtamplash texnologiyasi joriy etildi. Bugungi kunda kompaniya Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker va Onix modellari uchun ehtiyot qismlar yetkazib beradi hamda xalqaro IATF 16949 sifat standartlariga muvofiq ishlab chiqarish jarayonlarini yo‘lga qo‘ygan.
Sotish jarayoni toʻgʻrisida:
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi oʻrinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish usuli asosida tashkil etiladi.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari, yakuniy bosqichda talabgorlar tomonidan taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi belgilanadi.
Davlat aktivini sotib olishga qoʻyiladigan shartlar:
1. Korxonaning asosiy faoliyat turini aktivlar oldi-sotdi shartnomasi roʻyxatdan oʻtgandan soʻng 10 (oʻn) yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, ushbu muddat davomida mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi Bosh Alyans kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish.
2. Shuningdek, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan oldin bitim shartlari (Term sheet) toʻgʻrisidagi Kelishuv imzolanadi.
Bitimni amalga oshirish jarayoni:
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar uchun ochiq boʻlgan raqobat tamoyillariga asoslangan xususiylashtirish mexanizmi orqali amalga oshiriladi.
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi);
2. Ishtirokchi ustav kapitalida 5 foizdan ortiq ulushi mavjud aksiyadorlar/taʼsischilar (egalik ulushi koʻrsatilgan holda) va yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumotlar;
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2025-yil 25-aprel soat 23:59ga (Toshkent vaqti bilan) qadar munir.yakubov@piamg.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsiya tizerlarini tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
Qabul qilingan arizalar quyidagi mezonlar boʻyicha saralanadi:
• Aktivni sotib olish uchun yetarli moliyaviy resurslari;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi kerak;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi lozim. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs/(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti/(lar) boʻlmasligi kerak. Shuningdek, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari lozim va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi lozim.
Arizalarni qabul qilish tugallangandan soʻng, Konsultant tomonidan ishtirokchilarga tegishli xat (Process Letter) orqali keyingi jarayonni tashkil etish toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
Ushbu loyiha doirasida qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanallariga murojaat qiling:
• Munir Yakubov, “Portfolio Investments” kompaniyasi direktori: munir.yakubov@piamg.uz, tel. +998(90) 901-65-59;
• Talat Samandarov, Davaktiv agentligi Boshqarma boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.
Keyingi, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi hamda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktiv faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot va tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish, Aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayonlarining har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikni qoʻshimcha tarzda xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Diskleymer
Davaktiv agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi, “Portfolio Investments” va Kompaniyani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(i) arizalar berish muddatiga oʻzgartirish kiritish;
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi, Kompaniya va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi

The open sales process of state share in the authorized capital of "Uzsungwoo" LLC has started
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the open sales process of 50% state share in the authorized capital of "Uzsungwoo" LLC (hereinafter - the Asset/Enterprise).
The consultant for privatization of the UzSAMA under this Transaction is Portfolio Investments (hereinafter - the Consultant).
Brief information about the Asset:
"UZSUNGWOO" LLC is one of the leading manufacturers of metal parts for the automotive industry, established in 2011 in collaboration with JSC "Uzavtosanoat" and the South Korean companies Sungwoo Hitech Co Ltd. and I-Zone Co Ltd. The company supplies spare parts made on the basis of stamping and welding technologies for UzAutoMotors JSC vehicles.The production area is 60,500 square metres, with more than 1,000 employees and an annual capacity of 120,000 sets. In 2022, the plant introduced a hot stamping technology unique for Central Asia and the CIS region. Today, the company supplies spare parts for Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker and Onix models and has established production processes in accordance with international quality standards IATF 16949.
Information on the sales process:
The sales process for the Asset is based on a public invitation to negotiations method, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants).
The process of selection of buyers will be carried out in two stages including Express of interest and Binding offer (BO) stage, at the final stage buyers are required to make a guarantee payment that is not less than 1% of the amount of the proposed binding price offer.
Conditions for the state asset acquisition:
1. Maintaining the core operations of the Enterprise for a period of at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
2. Maintain for a period of 2 years the existing jobs and number of employees at the Enterprise (excluding jobs vacated due to natural causes), not to reduce the amount of the current payroll and not to worsen the terms of the collective agreement.
In its turn, prior to submission of binding offers with the participants of sales who passed to the stage of submission Binding Offers (BO), an Agreement with the main terms for acquisition of the Asset will be signed.
Transaction process:
The sale is organized on the basis of competitive sale process and open to all interested parties (hereinafter - Applicants).
Currently, Applicants are invited to express their interest in the form of an Express of Interest application, which includes the following information:
1. Brief information about the Applicants (including TPIN, type of activity).
2. Information about shareholders/participants owning more than 5% of the share in the authorized capital of the Participant (indicating the share of ownership), as well as ultimate beneficiaries.
3. Financial statements for the last 3 years.
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 23:59 (Tashkent time) on April 25, 2025 and sent to the e-mail address munir.yakubov@piamg.uz
As part of this sales stage, the Consultant distributes investment teasers in order to attract potential investors.
The received applications will be selected in accordance with the following criterias:
• Sufficient financial resources to acquire the asset;
• absence of any judicial, administrative, arbitration, or other proceedings, the result of which may be a ban on participation in the privatization process;
• Compliance with Uzbekistan Law #660-II (as amended on January 15, 2019) "Countering the legalization of proceeds of crime, the financing of terrorism and the financing of the proliferation of weapons of mass destruction";
• Neither the Applicant (or in the case of a Consortium, any of the Consortium Members) nor its shareholders/participants shall be a state-owned company or a company with a state share in the authorized capital;
• Neither the Applicant nor any of the Consortium Members (in the case of the Consortium) must be on the public sanctions lists of the European Union and the United States or any of the major international development banks (World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, Asian Development Bank), or on the date of the Application must be subject to any proceedings or investigation by the aforementioned sanctions authorities. Also, neither the Applicant (and, in the case of the Consortium, none of the Consortium Members) nor any of its/their affiliates is/are in any way involved in any activity (directly or through any subsidiary) contrary to the sanctions regime of the aforementioned institutions and states and, neither the Applicant (or in the case of the Consortium, any of the Consortium Members) nor any of its/their Related Parties have as principal financiers or lenders banks or financial institutions which are sub-sanctioned persons or persons controlled or owned by sub-sanctioned persons.
Applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them individually by the Сonsultant.
The contact persons for this project are:
• Munir Yakubov, Director of Portfolio Investments: yakubov@piamg.uz, tel: +998(90) 901-65-59;
• Talat Samandarov, Head of Department of UzSAMA: tender@davaktiv.uz, tel: +998(71) 259-20-67.
With potential investors progressing to the next stage of accepting Binding Offers (BO), a Non-Disclosure Agreement (NDA) is signed and access is provided to the Virtual Data Room (VDR), where information on the Asset's performance and analytical data prepared by the Consultant is stored, as well as the opportunity to visit the Asset and ask questions of its management body.
UzSAMA provides the public with additional information about each stage of the privatization process.
DISCLAIMER
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(i) Change the deadline for submission of applications;
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iii) Stop the sale process for any reason;
(iv) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.