“Portfolio Investments” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
Aktiv toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“UZSUNGWOO” MCHJ — avtomobil sanoati uchun metall qismlar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri bo‘lib, 2011-yilda “O‘zavtosanoat” AJ va Janubiy Koreyaning Sungwoo Hitech Co Ltd. hamda I-Zone Co Ltd. kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Jamiyat shtamplash va payvandlash texnologiyalari asosida ishlab chiqarilgan ehtiyot qismlarni “O‘zAvtoMotors” AJ avtomobillari uchun yetkazib beradi. Ishlab chiqarish maydoni 60 500 kv.m bo‘lib, 1000 dan ortiq xodim ishlaydi, yillik quvvati esa 120 ming to‘plamni tashkil etadi. 2022-yilda zavodda Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida yagona bo‘lgan issiq shtamplash texnologiyasi joriy etildi. Bugungi kunda kompaniya Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker va Onix modellari uchun ehtiyot qismlar yetkazib beradi hamda xalqaro IATF 16949 sifat standartlariga muvofiq ishlab chiqarish jarayonlarini yo‘lga qo‘ygan.
Sotish jarayoni toʻgʻrisida:
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi oʻrinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish usuli asosida tashkil etiladi.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari, yakuniy bosqichda talabgorlar tomonidan taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi belgilanadi.
Davlat aktivini sotib olishga qoʻyiladigan shartlar:
1. Korxonaning asosiy faoliyat turini aktivlar oldi-sotdi shartnomasi roʻyxatdan oʻtgandan soʻng 10 (oʻn) yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, ushbu muddat davomida mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi Bosh Alyans kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish.
2. Shuningdek, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan oldin bitim shartlari (Term sheet) toʻgʻrisidagi Kelishuv imzolanadi.
Bitimni amalga oshirish jarayoni:
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar uchun ochiq boʻlgan raqobat tamoyillariga asoslangan xususiylashtirish mexanizmi orqali amalga oshiriladi.
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi);
2. Ishtirokchi ustav kapitalida 5 foizdan ortiq ulushi mavjud aksiyadorlar/taʼsischilar (egalik ulushi koʻrsatilgan holda) va yakuniy benefitsiarlar toʻgʻrisida maʼlumotlar;
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2025-yil 25-aprel soat 23:59ga (Toshkent vaqti bilan) qadar munir.yakubov@piamg.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsiya tizerlarini tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
Qabul qilingan arizalar quyidagi mezonlar boʻyicha saralanadi:
• Aktivni sotib olish uchun yetarli moliyaviy resurslari;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi kerak;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi lozim. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs/(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti/(lar) boʻlmasligi kerak. Shuningdek, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari lozim va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi lozim.
Arizalarni qabul qilish tugallangandan soʻng, Konsultant tomonidan ishtirokchilarga tegishli xat (Process Letter) orqali keyingi jarayonni tashkil etish toʻgʻrisida individual ravishda xabardor qilinadi.
Ushbu loyiha doirasida qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanallariga murojaat qiling:
• Munir Yakubov, “Portfolio Investments” kompaniyasi direktori: munir.yakubov@piamg.uz, tel. +998(90) 901-65-59;
• Talat Samandarov, Davaktiv agentligi Boshqarma boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.
Keyingi, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi hamda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktiv faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot va tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish uchun virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish, Aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayonlarining har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikni qoʻshimcha tarzda xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.
Diskleymer
Davaktiv agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi, “Portfolio Investments” va Kompaniyani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(i) arizalar berish muddatiga oʻzgartirish kiritish;
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi, Kompaniya va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi

Начался открытый процесс продаж государственной доли в уставном капитале ООО «Uzsungwoo»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов объявляет о начале открытого процесса продаж 50% государственной доли в уставном капитале ООО «Uzsungwoo» (далее – Актив).
Консультантом по приватизации Агентства госактивов по данной Сделке выступает компания «Portfolio Investments» (далее – Консультант).
Краткая информация об Активе:
ООО «UZSUNGWOO» является одним из ведущих производителей металлических деталей для автомобильной промышленности, созданный в 2011 году в сотрудничестве с АО «Uzavtosanoat» и южнокорейскими компаниями Sungwoo Hitech Co Ltd. и I-Zone Co Ltd.. Компания поставляет запасные части, изготовленные на основе технологий штамповки и сварки, для автомобилей АО «УзАвтоМоторс». Производственная площадь составляет 60 500 кв.м., работает более 1000 сотрудников, годовая мощность – 120 000 комплектов. В 2022 году на заводе внедрена уникальная для Центральной Азии и региона СНГ технология горячей штамповки. Сегодня компания поставляет запасные части для моделей Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker и Onix и наладила производственные процессы в соответствии с международными стандартами качества IATF 16949.
• Уставный фонд: 14 миллионов долларов США;
• Официальный сайт общества: https://uzsungwoo.uz.
Информация о процессе продаж:
Процесс реализации Актива осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц (далее – Участники).
Процесс отбора покупателей будет осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO), на заключительном этапе претендентам необходимо внести гарантийный платеж в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения.
Условия приобретения государственного актива:
1. Сохранение основной деятельности Предприятия в течение не менее 10 лет. Соблюдение лицензионных соглашений на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным компанией «General Motors» (США) - лицензиатом продукции, а также требований и связанных с ними ограничений, установленных в соглашении Главного Альянса по использованию технологического оборудования, относящегося к технологиям General Motors;
2. Сохранение в течение 2 лет имеющиеся рабочие места и численность работников на Предприятии (за исключением рабочих мест, освободившихся по естественным причинам), не уменьшать размер текущего фонда оплаты труда и не ухудшать условия не ухудшать условия коллективного договора.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), подписывается cоглашение с основными условиями приобретения Актива (Term sheet).
Процесс осуществления Сделки:
Реализация Актива осуществляется через открытый для всех заинтересованных сторон механизм приватизации, основанный на принципах конкуренции.
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая ИНН и вид деятельности).
2. Информация об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также конечных бенефициарах.
3. Финансовая отчетность за последние 3 года.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 23:59 (по ташкентскому времени) 25 апреля 2025 года и отправлена на адрес электронной почты munir.yakubov@piamg.uz.
В рамках данного этапа продаж консультант распространяет инвестиционные тизеры с целью привлечения потенциальных инвесторов.
Поступившие заявки пройдут отбор на соответствие следующих критерий:
• Достаточные финансовые ресурсы для приобретения актива;
• отсутствие каких-либо судебных, административных, третейских или иных разбирательств, результатом которых может являться запрет на участие в процессе приватизации;
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
• Ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни его акционеры/участники не должен/(ы) быть государственной компанией или компанией с государственной долей в уставном капитале;
• Ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
После завершения приема заявок, Консультант в индивидуальном порядке проинформирует участников об организации следующего этапа процесса торгов посредством соответствующего письма (Process Letter).
Контактными лицами данному проекту являются:
• Мунир Якубов, директор компании “Portfolio Investments”: munir.yakubov@piamg.uz, тел.: +998(90) 901-65-59;
• Талат Самандаров, Начальник управления Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz, тел.: +998(71) 259-20-67.
С потенциальными инвесторами, перешедшими на следующий этап подачи Обязывающих предложений (BO), подписывается Соглашение о неразглашении данных (NDA) и предоставляется доступ к Виртуальной комнате данных (VDR), где хранятся информация о деятельности Актива и аналитические данные (Due-diligence), подготовленные Консультантом, и также предоставляется возможность посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Агентство госактивов предоставляет общественности дополнительную информацию о каждом этапе приватизационного процесса.
Агентство госактивов оставляет за собой право изменять последовательность процесса Реализации или отказываться от Реализации любому потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Компании "Portfolio Investments" в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и "Portfolio Investments" оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов и "Portfolio Investments" графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;