“Ўзэнергоинжиниринг” АЖдаги 87,7 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Ўзэнергоинжиниринг” АЖнинг устав капиталидаги 87,7 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда -­ Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 30 сентябр куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик — консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрастилиши лозим.
Барча манфаатдор томонлар қуйидаги ахборот каналлари орқали тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади (кодланган ҳолда):
Талъат Юлдашевич Самандаров — Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Телефон: +998-71-259-20-67;
E-mail: tender@davaktiv.uz
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюуртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таянолмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Ўзэнергоинжиниринг” АЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, “Ўзэнергоинжиниринг” АЖнинг 87,7 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Ўзэнергоинжиниринг” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­- Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Актив тўғрисида қисқача маълумот
"Ўзэнергоинжиниринг" АЖ - Ўзбекистон Республикасида қишлоқ жойларда, шаҳарларда ва туман марказларида жойлашган барча истеъмолчиларни, шу жумладан, кичик ва ўрта корхоналар, сув хўжалиги объектлари ва коммунал хўжалик мажмуалари учун электр таъминоти ва электрлаштириш объектларини лойиҳалаш бўйича ихтисослаштирилган ташкилотдир.
Устав фонди: 13,2 млрд.сўм;
Корхонанинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Яшнобод тумани, M. Ашрафий кўчаси, 9-уй.
Веб саҳифаси: www.uzenergoeng.uz.
Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи рус/инглиз тилида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
б) Тижорат таклифи икки қисмдан иборат (50 баллгача):
• Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
• Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
г) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган Битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси (20 баллгача);
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
Хусусийлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми
I. Электр таъминоти ва электрлаштириш объектларини лойиҳалаш хизматлари бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
II. Активни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар) ва инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш;
• маркетинг материалларини тайёрлаш, шу жумладан инвестиция видеолари, тарқатма материаллар ва бошқалар;
• жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
• инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва таҳминларни аниқлаш;
• лойиҳа доирасида бошқа малакали консультантларни жалб этиш (зарур бўлган ҳолларда) ва уларнинг ишини мувофиқлаштириш.
III. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
• салоҳиятли талабгорлар билан алоқаларни мувофиқлаштириш, шу жумладан, уларнинг саволларига жавоблар бериш;
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
• Битимни эълон қилиш ва ёпишни ташкиллаштириш.
(1) Агар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчи (одатда консорциум раҳбари деб аталди) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization 87,7% state block of shares of Uzenergoengineering JSC
The State Assets Management Agency (hereinafter - the "Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - the "Consultant") on privatization of "Uzenergoengineering" JSC by selling 87,7% state block of shares in the authorized capital of JSC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on September 30, 2023.
In the case of a joint commercial proposal, the principal consultant must be named, who is responsible for coordinating the work of the consultant partner involved and assumes responsibility.
Interested consultants are kindly requested to submit proposals in coded form, to the contact address below:
Talat Samandarov - Deputy Head of the Department for Preparation for Privatization and Privatization of State Assets;
Phone: +998-71-259-20-67;
E-mail: tender@davaktiv.uz
Additionally, it is reported that work on the Agreement can be carried out in close cooperation with representatives of consultants, and, if necessary, by creating an additional project team in the Asset.
Disclaimer:
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, the Purchaser is not entering into any obligation to accept any proposal or to enter into a contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation and discussion with one or more of the selectors with respect to the Transaction.
The materials and information contained herein are intended as a preliminary summary and the most important aspects of the Transaction, as well as a general indication of the scope of work expected of the Sales Consultant.
The selection participants cannot and should not rely on anything other than the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals for the Client in connection with the selection process.
Request for proposals for consulting services on privatization of "Uzenergoengineering" JSC (RfP)
Introduction
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PD-102 provides for the sale of 87,7 % share of "Uzenergoengineering" JSC (hereinafter - the "Transaction").
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of "Uzenergoengineering" JSC. For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter - the "Request") specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
Briefly about the Asset
"Uzenergoengineering" JSC is a specialized organization for the design of power supply and electrification facilities for all consumers located in rural areas, cities and regional centers, including small and medium-sized enterprises, water management facilities and utility complexes located on the territory of the Republic of Uzbekistan.
Charter fund: 13.2 billion UZS;
The legal address of the enterprise: Tashkent city, Yashnabad district, M. ASHRAFY street, 9.
Website: www.uzenergoeng.uz
The expected structure of the Consultants' proposals and the requirements for them
The Consultant's (individual applicant's or Consortium's) proposal must be prepared in Russian/English and must contain the following information:
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (10 points);
b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• fixed fee - in the form of a single figure (including VAT as well as all other costs) and at the same time free of subjective assumptions of the consultant himself;
• success fee - the Client shall give preference to proposals providing for a success fee in proportion to the value ("success fee") of the Transaction.
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) must be included in the fixed part of the value;
c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (20 points);
d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience; (20 points);
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks;
f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should he/she be involved in this Transaction.
Scope of work of the consultant on the privatization process:
I. Market analysis of electrical supply and electrification facilities design services:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main causes of failures in the privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization and further development of the industry;
• On the basis of the analysis a plan of measures necessary for the successful organization of the processes of privatization of the Asset will be developed.
II. Consultations on pre-sale preparation of the Asset:
• submission of proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• conducting a complex (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;
• preparation of recommendations on optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment video, handouts, etc.
• providing advice on building public relations, answering their questions;
• reviewing appropriate valuation methodologies and their relevance to investors, providing a value range recommendation;
• identifying key factors, key indicators and assumptions affecting the valuation, including from an investor's perspective;
• Eengaging other consultants within the project (if necessary) and coordinating their work.
III. Maintenance of the Transaction:
• taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing the Virtual Data Room (VDR);
• coordination with potential bidders, including answering questions from potential buyers;
• support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft sale and purchase agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian);
• organization of closing and announcement of the Transaction.
(1) In the case of a consortium application, please provide the consortium agreement as well as the main consultant (usually called consortium leader) coordinating the application. In this case, the total cost of services must be specified.
(2) If consultants' proposals are scored less than 30 points under a, c and d clauses of The expected structure of the Consultants' proposals and the requirements for them, the proposal is not to be evaluated under b clauses.