"Уз-ДонгЖу Пэинт Компани" МЧЖ ҚКни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Уз-ДонгЖу Пэинт Компани" МЧЖ ҚК устав капиталидаги 50,0% улуши (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 5 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консултантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Барча манфаатдор томонлар қуйидаги ахборот каналлари орқали тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади (кодланган ҳолда):
Вохиджон Тожиев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
Тел.: + 998-71-259-20-91; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса Активда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Дисклеймер:
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари ҳеч нарсага ишониб ва боғланиб қолишлари керак эмас, танлов жараёни билан боғлиқликда буюртмачи учун дастлабки тақдимот ва таклифларни тайёрлаш мақсадида ягона чеклов бундан мустасно.
"Уз-ДонгЖу Пэинт Компани" МЧЖ ҚКни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "Уз-ДонгЖу Пэинт Компани" МЧЖ ҚК устав капиталидаги 50% улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари автомобиллар учун бўёқ ишлаб чиқариш саноати ҳамда активнинг индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатлари ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботга мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Актив тўғрисида қисқача маълумот
"Уз-ДонгЖу Пэинт Компани" МЧЖ ҚК – автомобиллар учун лак-бўёқлар, пломба моддалари, кузовларини дастлабки ишлов бериш учун кимёвий моддалар, тунука идишлар ва металл бочкалар, резина қистирмалари ишлаб чиқарувчи корхона, шунингдек, спорт поябзали ишлаб чиқариш цехини ўз ичига олади.
Компаниянинг устав капитали 28,7 млрд. сўм.
2021 йил якунига кўра, компания 49,2 млрд. сўм соф тушум олган.
Компаниянинг Марказий офиси Aндижон вилояти, Aндижон шаҳар, Aйрилиш кўчаси, 4-уйда жойлашган.
Бўёқ ишлаб чиқариш соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга бўлган маслаҳатчига устунлик берилади.
Консультантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
б) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (35 баллгача);
в) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси (15 баллгача);
г) Тижорат таклифи икки қисмдан иборат (40 баллгача):
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
Хусусийлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Aвтомобилларга бўёқ ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар;
бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар.
II. Актив таҳлили:
Активнинг тавсифи, унинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
юридик экспертизадан ўтказиш, жумладан, қуйидаги масалаларда:
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш;
шунингдек, мол-мулкни кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
юкланиш, шунингдек, қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати.
III. Активни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
Активнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар) ва инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш;
жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсияларни тақдим этиш;
инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва тахминларни аниқлаш;
лойиҳа доирасида бошқа малакали консультантларни жалб этиш (зарур бўлган ҳолларда) ва уларнинг ишини мувофиқлаштириш.
IV. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
салоҳиятли талабгорлар билан алоқаларни мувофиқлаштириш, шу жумладан, уларнинг саволларига жавоблар бериш;
барча зарур ҳужжатларни, жумладан, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
Битимни элон қилиш ва ёпишни ташкиллаштириш.
(1) Aгар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчини (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда, хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса,  “г” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации СП ООО «Уз-ДонгЖу Пэинт Компани»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Продавец»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации СП ООО «Уз-ДонгЖу Пэинт Компани»  путем продажа 50,0% долей в уставном фонде ООО (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 5 сентября 2022 года.
Если подается совместное коммерческое предложение, должен быть указан ключевой консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта.
Просим заинтересованных консультантов предоставить коммерческие предложения, по контактным адресам, указанным ниже (закодированной):
Вохиджон Тожиев, заместитель начальника департамента трансформации и приватизации крупных государственных активов Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
эл.почта: tender@davaktiv.uz;
тел.: + 998-71-259-20-91.
Ожидается, что работа по Сделке будет осуществляться в тесном взаимодействии представителей консультанта, Заказчика и Актива, при необходимости, с посещением Актива и оказанием практического содействия команде Актива в сборе данных.
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров или обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении Сделки.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по приватизации.
Участники отбора не могут и не должны полагаться ни на что, за исключением единственной ограниченной цели подготовки первоначальных презентаций и предложений для Заказчика в связи с процессом отбора.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации СП ООО «Уз-ДонгЖу Пэинт Компани»
Согласно соответствующей программе приватизации, предусмотрена приватизация СП ООО «Уз-ДонгЖу Пэинт Компани» путем продажа 50,0% долей в уставном фонде ООО (далее – «Сделка»).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой производства лакокрасочной продукции для автомобилей и индивидуальной специфики Актива, в том числе требования законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца, проводится независимая оценка Актива в соответствии с национальным законодательством, на основании финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО).
Коротко об Активах
СП ООО «Уз-ДонгЖу Пэинт Компани» - предприятие по производству лакокрасочной продукции, строительно-индустриальных лакокрасочных материалов, герметиков для автомобилей, химикатов для предварительной обработки кузова автомобилей, жестяных тар и металлических бочек, резиновых уплотнителей, а также цех по производству спортивной обуви.
Уставный фонд составляет – 28,7 млрд. сум.
По итогом 2021 года предприятия получило чистую выручку в размере 49,2 млрд. сум.
Центральный офис предприятие расположен в Андижанской Области, город Андижан, улица Айрилиш, дом 4.
Ожидаемая структура предложений Консультантов и требования к ним
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области производства лакокрасочной продукции в том числе для автомобилей.
Предложение консультанта (индивидуального заявителя или консорциума) должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке и содержать информацию о следующем:
а) Видение консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. График по продолжительности процесса в случае, если рекомендациям и предложениям консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (до 10 баллов);
б) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах консультанта в регионе СНГ в период с 1 января 2017 года по настоящее время (до 35 баллов);
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок (до 15 баллов);
г) Коммерческое предложение состоит из двух частей (до 40 баллов):
фиксированное вознаграждение - в виде единой цифры (включая НДС, накладные и прочие расходы) и вместе с этим свободное от субъективных предположений самого консультанта;
вознаграждение за успех (success fee) - Заказчик дает предпочтение предложениям, предусматривающие вознаграждение за успех от пропорциональное стоимости («success fee») Сделки.
В случае представления предложения по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) должны быть включены в фиксированную часть стоимости;
д) Письменное заявление о наличии достаточной компетенции, а также человеческих, временных, материальных ресурсов для выполнения поставленных задач.
е) Информация о наличии конфликта интересов. Указать, есть ли у Консультанта в настоящий момент мандат на потенциальную транзакцию, которая может вызвать конфликт в случае его привлечения к данной Сделке.
Объем работы консультанта по процессу приватизации:
I. Анализ рынка по производству лакокрасочной продукции в том числе для автомобилей:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане;
и в регионе, необходимые условия для развития предприятий отрасли;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
II. Анализ Актива:
описание Актива, его рыночные и конкурентные позиционирования;
анализ рисков: выявление потенциальных сфер для беспокойства по поводу Актива с точки зрения инвестора и наиболее распространенных причин неудач подобных сделок. Предоставление рекомендаций о мерах по уменьшению выявленных рисков;
проведение юридической экспертизы, включая, но не ограничиваясь с изучением вопросов по:
определению принадлежности права на объективно выраженные результаты интеллектуальной деятельности и приравненные к ним средства индивидуализации, в том числе торговой марки, рыночных брендов и других аспектов интеллектуальной собственности;
определении оснований и предоставление заключения, включая обоснование правоустанавливающих аспектов по результатом предпринимательской и иной хозяйственной деятельности связанной с использованием имущества, а также создания, приобретение имущества по сделкам, наследованию, приобретательной давности в пользу Актива или на имущество третьих лиц, ограниченным имущественным правам, установленным на имущество Актива в пользу третьих лиц;
обременением, в том числе с учетом принятых мер по взысканию задолженности и принудительному исполнению;
ситуации с соблюдением трудового и антимонопольного законодательства, положений об охране окружающей среды;
III. Консультации по предпродажной подготовке Актива:
Предоставления предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов в течении периода предпродажной подготовки;
проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) анализа (due diligence) Актива;
подготовка рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо и т.д.) и рассылка информационных материалов среди инвесторов;
представление рекомендации по выстраиванию связи с общественностью, ответам на их вопросы;
обзор подходящих методологий оценки и их актуальности для инвесторов, предоставление рекомендации по диапазону стоимости;
определение ключевых факторов, ключевых показателей и допущений, влияющих на оценку, в том числе с точки зрения инвестора;
привлечения других консультантов в рамках проекта (в случаи необходимости) и координация их работы.
IV. Сопровождение Сделки:
принятие всех мер, направленных на приватизацию Актива, организация виртуальной комнаты данных (VDR);
координация с потенциальными претендентами, включая ответы на вопросы со стороны потенциальных покупателей;
сопровождение процесса продажи с подготовкой всей необходимой документации, в том числе проекта договора купли-продажи (с переводом на узбекский и, при необходимости, на английский и русский языки);
организация закрытия и анонсирование Сделки.
(1) В случае подачи заявки консорциумом, просим предоставить договор о консорциуме, а также указать основного консультанта (как правило его называют лидером консорциума), координирующего. В этом случае, должна быть указана общая стоимость услуг.
(2) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктом a, б и в, то предложен не подлежат оценке в соответствии с пунктом «г»